Občanská věda, koncept, který propojuje výzkum s každodenním životem, přináší nové možnosti pro vědeckou práci i zapojení veřejnosti. Evropská unie prostřednictvím programu IMPETUS podporuje projekty občanské vědy, které usilují o udržitelný rozvoj a spravedlivou společnost. Pro ty, kdo chtějí tuto příležitost využít, připravujeme jedinečný workshop, který se uskuteční 28. ledna 2025 v Impact HUBu v Brně (Cyrilská 7, Brno)
Proč se zúčastnit?
Workshop Vám poskytne:
- Základní informace o občanské vědě a jejích možnostech.
- Praktické příklady z Česka, Slovenska i zahraničí.
- Příležitost rozvinout vlastní nápady na projekty a získat zpětnou vazbu.
- Možnost navázat spolupráci a stát se součástí komunity občanské vědy.
Evropský program IMPETUS nabízí kromě financování také mentoring a příležitosti k navazování mezinárodních kontaktů. V roce 2025 vstupuje program do svého posledního kola a my chceme zvýšit šance českých a slovenských projektů na úspěch. Workshop je ideální příležitostí, jak se na výzvu připravit a posunout váš projekt na další úroveň.
Co vás čeká?
10.00 – 13:00 Teoretická část (moderují Zuzana Stožická – Centrum vědeckotechnických informací SR a Jakub Trojan – Ústav geoniky AV ČR / Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně)
- 10.00 – 10.05 Úvod,
- 10.05 – 9.15 Představení jednotlivých aktérů,
- 10.15 – 11.00 Co je to občanská věda?
- 11.00 – 11.15 Přestávka na občerstvení,
- 11.15 – 12.00 Jaké jsou formy občanské participace, příklady tuzemských i zahraničních projektů , nástroje, které mohou pomoci při sběru a zpracování dat a na co si dát pozor při práci s občany,
- 12.30-13.00 IMPETUS – co nabízí, co vyžaduje? .
13.00 – 14.00 Přestávka na oběd (oběd není zajištěn, účastníci mohou navštívit restaurace v okolí).
14.00 – 16.00 Praktická část (vedou Jakub Trojan, Barbora Duží, Eva Nováková a Zuzana Stožická).
- 14.00 – 15.00 Hledání překryvů mezi tématy výzvy IMPETUS a zaměřením účastníků, sestavení týmů (3-5 osob), práce v týmech: výběr tématu, konkrétnější vymezení problému, který má navrhovaný projekt řešit, hledání způsobů zapojení občanů do řešení vytyčeného problému nebo sběr dat/odpovědí na výzkumnou otázku projektu, analýza možných přínosů a rizik, práce na návrhu projektu,
- 15.00 – 15.45 Krátká prezentace projektů, zpětná vazba organizátorů a týmů navzájem,
- 15.45 – 16.00 Slovo na závěr a rozloučení s účastníky.
Pro koho je workshop určen?
Seminář je otevřený všem, kdo se zajímají o občanskou vědu: vědcům, učitelům, zástupcům neziskových organizací i veřejných institucí, knihovníkům nebo jednotlivcům, kteří chtějí teprve začít. Je vhodný jak pro začátečníky, tak pro ty, kteří už mají vlastní projekty a chtějí je zlepšit.
Jak se přihlásit?
Zaregistrujte se prostřednictvím tohoto formuláře, nebo QR kódu, a zarezervujte si své místo. Kapacita workshopu je omezená na 20 účastníků, proto doporučujeme neotálet!
Pomozte nám vytvořit propojenou a podporující komunitu občanské vědy v Česku a na Slovensku. Připojte se k workshopu, který může být začátkem Vaší cesty za úspěšným projektem.