Do databáze projektů na Českém portálu občanské vědy byl přidán nový projekt! 

V projektu  „Kam udeřil blesk“ se pokusíme s pomocí veřejnosti zjistit, jak se mění magnetické vlastnosti  materiálu zasaženého bleskem. Budeme analyzovat vzorky, které získáme pomocí portálu BLESKEM OZNAČENO (bleskemoznaceno.cz) a doufáme, že díky Vaší pomoci tak posuneme lidské vědění o kousek dále!

Blesk je elektrický výboj, který vzniká uvnitř bouřkového oblaku, a zdaleka o něm ještě nevíme všechno.  Při bleskovém výboji mířícím z bouřkového oblaku k zemi prochází bleskovým kanálem proud o velikosti desítek a v extrémních případech i stovek kiloampérů. Bleskový kanál má teplotu 30 tisíc stupňů Celsia. Takový blesk  si hledá svou cestu od oblaku směrem dolů a je přitahován vyvýšenými místy; tedy je docela pravděpodobné, že uhodí do stožárů, komínů, vysokých stromů, větrných elektráren a nechráněných budov. Zásah bleskem může mít fatální následky pro lidi a hospodářská zvířata.

Blesky ovšem mohou mít v zasažených přírodninách i svou geofyzikální stopu, a to ve formě výrazné magnetické anomálie. Například vyvřelá hornina zasažená bleskem a její okolí budou výrazně namagnetovány ve srovnání s nezasaženými oblastmi. Plánujeme proměřit vliv bleskových výbojů na magnetizmus zasažených sedimentárních hornin, půdy či dřeva, který je doposud málo prozkoumán.

Na projektu „Kam udeřil blesk“ spolupracují tří ústavy Akademie věd České republiky (Ústav fyziky atmosféry, Geofyzikální ústav, Geologický ustav) v rámci výzkumného programu Strategie AV21 s názvem Dynamická planeta Země.

Připojte se k výzkumnému úsilí a společně objevujme tajemství, která nám příroda předkládá.