Duben je měsíc, kdy se každý může stát vědcem! Po celém světě probíhá Citizen Science Month a i letos je součástí vzrušující výzva #OneMillionActsofScience, jejíž cílem je nasbírat alespoň milion vědeckých činů. Díky podpoře prestižních institucí, jako jsou Arizona State University, National Girls Collaborative Project a Gordon and Betty Moore Foundation, se letos propojuje obrovská komunita dobrovolníků, výzkumníků a organizací a kdokoli může přispět! Stačí chuť objevovat a pomáhat vědě ať už se jedná o sběr dat v přírodě, analýzu fotografií nebo třeba mapování změn v prostředí.

Jak se zapojit?

  1. Najděte si v dubnu chvíli času – Citizen Science Month probíhá od 1. do 30. dubna a každá aktivita se počítá! Nemusíte být odborník – stačí jen zvědavost a chuť přispět.
  2. Vyberte si projekt a přidejte se – Na webu SciStarter najdete širokou škálu projektů, od sledování změn klimatu po pozorování noční oblohy! K dispozici je kalendář, který pro každý den doporučuje konkrétní projekt, podle kterého se můžete inspirovat. Nebo ještě lépe – dejte si pořádnou challenge a splňte jich co nejvíce!
  3. Zaznamenejte a oslavujte svůj přínos – Zaznamenávejte příspěvky své nebo Vaší komunity pomocí jednoduchého online formuláře, aby byl váš projekt zveřejněn na webu Citizen Science Month.
  4. Sdílejte svou zkušenost – Použijte hashtag #OneMillionActsofScience na sociálních sítích, podělte se o svůj příběh a motivujte další, aby se přidali.

Proč se zapojit?

  • Staňte se součástí skutečného výzkumu – Vaše data pomáhají vědcům z celého světa.
  • Přispějte k lepšímu porozumění světu kolem nás – Od sledování změn v ekosystémech po analýzu historických dokumentů – všechny činy se počítají!
  • Získejte nové dovednosti – Naučíte se pracovat s vědeckými metodami a technologiemi.
  • Objevte komunitu podobně smýšlejících lidí – Seznámíte se s dalšími nadšenci do vědy a zapojíte se do smysluplného projektu.

Další informace a seznam událostí najdete na webu OneMillionActsofScience.org.


Den občanské vědy v Ostravě!

Kdy: 9. dubna 2025, 8:00 – 12:00
Kde: IT4Innovations, Studentská 6231/1b, 708 00 Ostrava 8

Tato akce je skvělou příležitostí pro studenty zapojit se do občanské vědy a přispět k vědeckému výzkumu. Nabídne několik interaktivních workshopů a účastníci se tak budou moci seznámit s různými projekty, které kombinují vědecký výzkum s aktivní účastí veřejnosti.

A jaké projekty na Vás čekají?

  1. Monitorování šíření Bělozubky tmavé v ČR zaměřující se na studium šíření malého hmyzožravce, bělozubky tmavé. Lektorka Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D., z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se podělí o zkušenosti z monitorování tohoto tvora a o roli veřejnosti při sběru dat.

  2. Postav si vlastní senzor vzduchu a měř kvalitu vzduchu hyperlokálně se spolkem Senzorvzduchu. Michael Lažan, zakladatel spolku, ukáže, jak lze jednoduše měřit znečištění ovzduší a jak tento přístup pomáhá zlepšit místní prostředí.

  3. City Nature Challenge 2025: Ostrava – zkoumání městské biodiverzity. V tomto workshopu se účastníci naučí používat aplikaci iNaturalist k dokumentování a sdílení přírodních objevů. Navíc se dozvědí o globální výzvě City Nature Challenge, která podporuje sledování biodiverzity ve městech. Lektoři Tomáš Ocásek a Kristina Gurecká z Ostravského muzea představí, jak každý z nás může přispět k ochraně městské přírody.

Zajímá vás více o této akci? Navštivte tento odkaz.

Zapojte se a staňte se součástí celosvětového vědeckého hnutí!